Hypofunkce štítné žlázy a Hashimotova tyreoiditida
Pokud jste na této stránce, nejspíše hledáte svou vlastní cestu k informacím o hypofunkci štítné žlázy či o Hashimotově nemoci. Možná jste na cestě k získání přesné diagnózy. Nebo vám již byla diagnoza stanovena a chcete se dozvědět více o tom, co za ní skutečně stojí, zda vůbec a případně jak si můžete sami pomoci.
Hormony štítné žlázy ovlivňují v podstatě každou buňku našeho těla. Její optimální funkčnost je tedy pro naše zdraví zcela zásadní.
Příčiny hypofunkce štítné žlázy
Jestliže trpíte hypofunkcí štítné žlázy, tedy vaše štítná žláza je málo aktivní, pak existují 3 základní možné příčiny:
- 1Chronický zánět štítné žlázy neboli Hashimotova tyreoiditidaZánět probíhá na podkladě autoimunitního procesu
- 2Neautoimunitní příčiny hypofunkce štítné žlázySnížená funkce štítné žlázy může být způsobena nedostatkem živin nebo hormonální nerovnováhou.
- 3Poškozená nebo odstraněná štítná žlázaPoslední možností je situace, kdy Vám byla odstraněna či jinak poškozena štítná žláza.
Jednotlivé příčiny hypofunkce štítné žlázy najdete podrobně vysvětlené v článku >> Nejčastější příčiny hypofunkce štítné žlázy.
Sama jsem pacientka s diagnózou Hashimotovy tyreoiditidy, takže velmi dobře rozumím tomu, čím si pacienti s diagnózou hypofunkce štítné žlázy procházejí.
PharmDr. Andrea Kučerová
Farmaceutka a terapeutka se specializací na funkční terapii hypofunkce štítné žlázy
Co je Hashimotova tyreoiditida?
Hashimotova tyreoiditida je komplexní autoimunitní onemocnění, při kterém tělo napadá svou vlastní štítnou žlázu. Štítná žláza se tak časem stále více poškozuje, produkuje čím dál méně vlastních hormonů, což vede k hypotyreóze – hypofunkci štítné žlázy. Štítná žláza je u této diagnózy ve stavu chronického zánětu.
Hashimotova choroba se často rozvíjí dlouhodobě a skrytě (roky) zcela bez příznaků.
Náš imunitní systém již v bezpříznakovém období v rámci obrany našeho těla, mylně identifikuje a napadá zdravou tkáň štítné žlázy. Dochází k její pozvolné, dlouhodobé destrukci. V tomto období ji lze rozpoznat jen tvz. screeningem – tj. cíleným testováním ve vytipovaných skupinách pacientů.
V průběhu času tento stav vede k hypofunkci. Vzniká CHRONICKÝ ZÁNĚT štítné žlázy.
Většina hypofunkcí štítné žlázy (až 90%) existuje právě na podkladě Hashimotovy choroby, tedy zánětu. Hashimotova choroba je ale víc než jen hypotyreóza (nedostatek hormonů štítné žlázy). Ve skutečnosti mohou mít jedinci s Hashimotovou chorobou jak příznaky hypotyreózy, tak hypertyreózy (nadbytek hormonu štítné žlázy). Tedy příznaky nemoci, které jsou navenek pro pacienta viditelné či jinak patrné, odpovídají oběma stavům (viz. Příznaky Hashimotovy choroby)
Více info v článku >> Co je Hashimotova tyreoiditida, jak vzniká a jaké jsou její příznaky?
Přístupy k léčbě hypofunkce štítné žlázy
Existují dva hlavní přístupy:
- 1přístup KONVENČNÍ (současná medicína)
- 2přístup FUNKČNÍ
1. Konvenční přístup (současná medicína)
Cílem konvenčního přístupu je dostat hladiny štítné žlázy do "normálních" referenčních rozmezí a zvládnout "nemoc".
Zatímco léky na štítnou žlázu mohou být v některých případech užitečné a nezbytné, konvenční přístup se nezabývá tím, co se s Hashimotovou chorobou skutečně děje.
Nezkoumá dietní a životní vlivy, které se zaměřují na základní příčiny, které za nimi stojí, ani proč je imunitní systém pacienta v první řadě řekněme "nevyvážený a ve stavu neustálé pohotovosti". Konvenční přístup stojí především na principu SUBSTITUCE hormonů štítné žlázy (nejčastaji Euthyrox nebo Letrox).
2. Funkční přístup
S přístupem založeným na principu hledání PŘÍČINY nemoci je cílem ponořit se mnohem hlouběji a zjistit, co pohání autoimunitní složku u Hashimotovy choroby, a rozebrat začarovaný kruh autoimunitní pohotovosti těla, kousek po kousku.
Začínáme s nejjednoduššími modifikacemi, odstraněním spouštěčů, následuje ovlivnění a práce na souvisejících narušených či rozbitých systémech těla tak, abychom obnovili jeho rovnováhu a umožnili tělu, aby se samo vrátilo do přirozeně funkčního stavu.
Funkční přístup je mnohem individualizovanější a bere v úvahu mnoho faktorů životního stylu.
Jsem přesvědčena, že současná konvenční medicína z mnoha důvodů naráží na svůj terapeutický strop a je třeba posouvat hranice možnosti ovlivnění Hashimotovy choroby stále dál.
Můžete věřit lékařům, že vám již nic jiného nepomůže anebo pracovat sami na sobě a sami se sebou, a díky tomu zjistit, že skutečnou hranici si tvoříme jen my sami. Je to volba každého z nás. Nakonec, naše diagnózy jsou často přímým odrazem našeho způsobu myšlení, přístupu sama k sobě a vlastně k životu jako takovému.
Objevte se mnou další možnosti, jak přirozeně podpořit své tělo a jeho hormonální rovnováhu a získat zpět svou vnitřní sílu, energii a radost ze života.